Wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzewania wody - czy to ma sens?
Głównym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest produkcja energii na potrzeby urządzeń całego gospodarstwa domowego. Co ciekawe, instalacja PV może również służyć do podgrzewania wody użytkowej, przyczyniając się do znacznego obniżenia kosztów, szczególnie jeśli dotychczasowym rozwiązywaniem był bojler elektryczny. Przyjrzyjmy się więc, jak w tym przypadku sprawdza się fotowoltaika.
Z czego składa się fotowoltaika do ogrzewania wody?
Podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego, służącego do ogrzewania wody, są oczywiście panele fotowoltaiczne. Zestaw musi być także wyposażony w przetwornicę, która przekształca prąd stały w prąd zmienny oraz komplet przewodów. Ogrzewanie wody wymaga dostarczenia prądu wyłącznie na potrzeby zasilania grzałki, stąd zazwyczaj wystarczy zainstalować 4 panele, by system działał sprawnie i wydajnie. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem modułów fotowoltaicznych w Radomiu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Podpowiemy, jaki system zapewni efektywne ogrzewanie wody w Twoim mieszkaniu.
Czy opłaca się ogrzewać wodę prądem z fotowoltaiki?
Koszt montażu paneli fotowoltaicznych do ogrzewania wody nie jest tak wysoki, jak w przypadku zasilania wszystkich urządzeń w budynku, choć w perspektywie lat produkcja prądu z promieni słonecznych dla całego gospodarstwa domowego generuje największe oszczędności. Trzeba bowiem wiedzieć, że energia pobierana przez panele i przekształcana w prąd jest całkowicie darmowa. Koszt eksploatacji całego zestawu jest bardzo niski, ponieważ panele są w zasadzie bezawaryjne, a ich żywotność sięga 25 lat. Instalacja fotowoltaiczna działa bezobsługowo, więc nie trzeba wkładać żadnego wysiłku w jej działanie i kontrolowanie, a ponadto pracuje efektywnie przez cały rok, niezależnie od intensywności nasłonecznienia.